Warrior%20Logo_edited.png

DEER RIVER WRESTLING

Warrior%20Logo_edited.png

WELCOME to the Deer River Warriors wrestling page. The goal of our coaching staff is to not only help each athlete improve skills in wrestling but to also use the sport of wrestling to become responsible and respectable adults through relationship building and leading by example. Our goal is to instill a good work ethic and to shape people of character and integrity.   Follow the progress of the Warriors through this webpage.

WRESTLING STAFF CONTACTS

Steve Berg, Head Coach

Kevin Gullickson, Asst. Coach

Judd Evans, Asst. Coach

DEER RIVER WRESTLING HALL OF FAME

STATE TOURNAMENT PARTICIPANTS

1976 Mike Cook
1976 Steve Perrington
1976 Ron Serfling

1977 Steve Gullickson
1977 Mark Cook

1978 Mike Bartell
1978 Craig Andrie
1978 Dave Evans

1979 Mike Bartell
1979 Dave Olson
1979 Tim Gullickson
1979 Brad Box
1979 Craig Andrie
1979 Jeff Killian
1979 Ben Passeri

1980 Tom Gullickson
1980 Cully House
1980 Dave Olson
1980 Chuck Peck
1980 Scott Roth
1980 Rick Serfling

1981 Tim Gullickson
1981 Mike Bartell
1981 Scott Roth
1981 Rick Serfling
1981 Brad Box
1981 Jerome Grossell
1981 Gary Reed

1982 Rick Serfling
1982 Chuck Peck
1982 Tom Gullickson
1982 Dean Tibbetts
1982 Tim Gullickson 4th
1982 Dean Olson
1982 Mark Box

1983 Dean Tibbetts
1983 Dean Olson
1983 Jim Hron
1983 Matt Grossell
1983 Tim Gullickson
1983 Todd Tibbetts
1983 Dan Barrett
1983 Bob Gotchie

1984 Don Barrett
1984 Dean Olson
1984 Rich Curtiss
1984 Dean Tibbetts
1984 Todd Tibbetts
1984 Mike Maki
1984 Matt Grossell
1984 Scott Anderson

1985 Jeff Carlson

1986 Troy Mann

1987 Don Barrett

1988 George Jones

1989 Rob Dorry
1989 George Jones

1990 Rob Dorry 6th

1991 Reese Kuck 1st
1991 Rob Dorry
1991 Frank Dorry

1992 Reese Kuck

1996 Eric Dorry

1997 Shane Feltus
1997 Nic Flannigan
1997 Kevin Gullickson
1997 Judd Evans 4th

1998 Jesse Barnacle
1998 Shane Feltus
1998 Judd Evans

1999 Judd Evans

2000 Jesse Barnacle 5th
2000 Dan Essig

2001 Dan Essig
2001 Kurt Moehling
2001 Justin Pairse

2002 Derek Moehling
2002 Dan Essig 5th

2003 Dan Essig
2003 Derek Moehling
2003 John Martin

2004 Derek Moehling

2005 Dustin Horner 2nd

2006 Evan Huotari 3rd
2006 Dustin Horner 5th
2006 Dale Gullickson

2007 Scott Mickle
2007 Zac Evans

2008 Kyle Wilson
2008 Scott Mickle
2008 Jamison Evans

2009 Kyle Wilson

2010 Cody Mentges

2012 Bryce Ortloff

2014 Jace Geving
2014 Jamaal Baid

2015 Trey Fairbanks
2015 Jace Geving 2nd
2015 Jamaal Baird
2015 Jared Rabbit

2016 Trevor Michienzi
2016 Jace Geving 4th
2016 Jamaal Baird
2016 Trey Fairbanks
2016 Jacob Schimek
2016 Jared Rabbit

2017
Trevor Michienzi
Marshall Michienzi
Jace Geving
Jamaal Baird
Tyler Gunderson

2018
Trevor Michienzi
Trey Fairbanks

Wrestling2.jpeg
download.jpeg

CAREER RECORDS

(MINIMUM 50 WINS)

Dan Essig 183 35 0
Kyle Wilson 156 68 0
Dale Gullickson 155 62 0
Scott Mickle 140 59 0
Dustin Horner 138 25 0
Cody Mentges 132 63 0
Jesse Barnacle 129 25 0
Evan Huotari 126 60 0
Gary Perrington 125 71 0
Rob Dorry 121 35 1
Judd Evans 119 37 0
Nick Flannigan 113 31 0
Kurt Moehling 113 57 0
Zac Evans 111 57 0
Kevin Gullickson 111 44 0
Tim Gullickson 100 26 3
Derek Moehling 105 79 0
Frank Dorry 100 22 2
Joe Warner 100 31 0
Shane Feltus 90 39 0
Neil Baumgarner 84 66 0
Eric Enerson 82 57 0
Tim Bebeau 81 59 0
Reese Kuck 77 23 0
Steven Gullickson 77 41 0
Cyrus Dorry 77 62 0
Cole Serfling 75 83 0
Doug Antrim 70 25 0
Dean Olson 69 24 2
Dean Tibbetts 68 23 1
George Jones 68 30 5
Zach Olson 68 45 0
Don Barrett 66 28 0
Bryce Ortloff 66 45 0
Tyler Peterson 62 44 0
Chad Perrault 58 47 0
Dave Olson 57 22 1
Rick Serfling 57 35 2
Shawn Braford 56 9 0
Jamison Evans 56 26 0
Tom Gullickson 55 29 2
Eric Dorry 55 32 0
Cody Mickle 55 49 0
Mike Bartell 53 31 0
Todd Tibbetts 51 36 2
Matt Gullickson 51 51 0

WARRIOR WRESTLING 

RECORDS

Al Olson Memorial Invitational (Fosston/Bagley) Champions

2011 Bryce Ortloff

Bagley Invitational Champions

1980 Tim Gullickson
1981 Tom Gullickson
1982 Darryl Evans, Tim Gullickson
1983 Tim Gullickson
1985 Rich Jones, George Jones, John Devault
1986 George Jones
1987 Don Barrett
1988 George Jones, Doug Antrim
1989 Rob Dorry
1990 Reese Kuck, Doug Antrim, Rob Dorry
1991 Shawn Braford, Frank Dorry, Rob Dorry, Reese Kuck

Bemidji Invitational Champions
1994 Joe Warner
1995 Chad Perrault
2002 Dan Essig
2006 Dustin Horner
2007 Zac Evans

Brainerd Invitational Champions
2002 Dan Essig

District 28 Champions
1975 Mike Olson

Grand Rapids (Skip Nalan) Invitational Champions
1982 Darryl Evans
1983 Tim Gullickson
1984 Dean Olson, Dean Tibbetts
1990 Frank Dorry, Mike Hawse
1991 Rob Dorry
1996 Jesse Barnacle
2002 Dan Essig
2005 Dustin Horner, Dale Gullickson
2006 Dustin Horner. Dale Gullickson
2009 Dylan Olson, Scott Mickle
2011 Neil Baumgarner

Grant County Invitational Champions
2002 Dustin Horner

Greenway Invitational Champions
1976 Mike Olson, Keith Isaacs, Lee Dowling

Hibbing Invitational Champions
1983 Jeff Gardner, Jim Benham, Tim Gullickson, Bob Gotchie

Hinckley Invitational Champions
1988 Rob Dorry, George Jones, Doug Antrim

Northland Invitational Champions
1974 Mike Olson
1975 Mike Olson
1976 Joel Olson, Keith Isaacs, Steve Gullickson
1978 Ben Passeri, Dave Evans
1979 Daryl Evans, Ben Passeri
1980 Brad Box, Cully House, Daryl Evans
1981 Tom Gullickson, Gary Reed, Rick Serfling, Chuck Peck, Brad Box, Dean Olson, Tim Gullickson, Mike Bartell

Northwestern Invitational Champions
1981 Tim Gullickson, Mike Bartell, Gary Reed, Tom Gullickson, Jerome Grossell, Chuck Peck, Rick Serfling
1982 Dean Olson, Mark Box, Chuck Peck, Darryl Evans, Dean Tibbetts, Tom Gullickson

Ogilvie Invitational
2012 Eric Ortloff, Keith Grife

Paynesville Invitational Champions
2000 Dan Essig, Jesse Barnacle

Region 7A Champions
1976 Ron Serfling
1977 Steve Gullickson
1978 Dave Evans
1981 Brad Box, Tim Gullickson, Gary Reed
1982 Tom Gullickson, Tim Gullickson, Dean Olson, Dean Tibbetts
1983 Bob Gotchie, Todd Tibbetts, Dean Olson, Dean Tibbetts
1984 Mike Maki, Matt Grossell, Dean Tibbetts, Todd Tibbetts
1985 Jeff Carlson
1990 Rob Dorry
1991 Frank Dorry, Reese Kuck, Rob Dorry

Region 7AA Champions
2009 Kyle Wilson

Region 8AA Champions
1997 Shane Feltus
2001 Dan Essig
2002 Dan Essig
2006 Evan Huotari, Dustin Horner
2007 Zac Evans

Royalton Invitational Champions
1990 Reese Kuck, Frank Dorry, Rob Dorry
1991 Frank Dorry, Rob Kinion, Shawn Braford, Rob Dorry
1994 Joe Warner, Kevin Gullickson

Saint Michael-Albertville Invitational Champions
1999 Dan Essig
2001 Dan Essig
2002 Dale Gullickson
2005 Dustin Horner, Dale Gullickson
2006 Dustin Horner
2007 Kyle Wilson
2008 Kyle Wilson
2009 Kyle Wilson

Sub Region 7A Champions
1985 Jeff Carlson, Don Barrett
1986 Mike Nelson
1988 George Jones, Rob Dorry
1990 Frank Dorry, Doug Antrim, Reese Kuck, Rob Dorry
1991 Frank Dorry, Rob Dorry, Reese Kuck
1994 Kevin Gullickson
1995 Steve Gullickson, Kevin Gullickson, Chad Perrault, Judd Evans

Thief River Falls Invitational Champions
2007 Zac Evans
2008 Kyle Wilson

Walker-Hackensack Invitational Champions
1998 Steve Gullickson, Jesse Barnacle, Shane Feltus
1999 Dan Essig, Judd Evans, Jesse Barnacle
2000 Dan Essig, Jesse Barnacle
2001 Dan Essig
2002 Dustin Horner, Kurt Moehling, Zach Serfling, Cyrus Dorry, Steve Rogers, Dan Essig, Dale Gullickson
2005 Evan Huotari, Dustin Horner, Eric Enerson, Dale Gullickson
2006 Kyle Wilson, Eric Enerson, Zac Evans, Evan Huotari, Dustin Horner, Tim Bebeau, Dale Gullickson
2007 Kyle Wilson, Zac Evans, Zach Olson, Barrett Isaacs
2008 Kyle Wilson, Gary Perrington, Scott Mickle, Cody Mentges
2009 Kyle Wilson, Scott Mickle, Gary Perrington, Dylan Olson, Jamison Evans
2010 Bryce Ortloff, Cody Mentges
2011 Cole Serfling, Neil Baumgarner
2012 Bryce Ortloff